Pušačima je potrebno više vremena da se izleče

Pušačima je potrebno više vremena da se izleče

Posle manjih i većih hirurških zahvata, važno je koliko dugo traje zarastanje rane. Pušači su očigledno u nepovoljnom položaju kada se radi o zarastanju rana. Praksa pokazuje da, za razliku od nepušača, pušači mnogo češće imaju postoperativne komplikacije, a njihove rane duže zarastaju.

Do sporije regeneracije dolazi zbog nikotina i ugljen-monoksida (produkti koji se oslobađaju sagorevanjem cigareta) koji ulaze u krv tokom pušenja i utiču na nivo kiseonika u krvi. Nikotin deluje na krvne sudove tako što dovodi do njihovog grčenja. Ugljen-monoksid onemogućava hemoglobinu u krvi da prenosi velike količine kiseonika. Zbog toga se pogoršava snabdevanje čitavog organizma kiseonikom, što ima očigledno negativan uticaj na zarastanje rana. Takođe je važno istaći da pušenje povećava krvni pritisak i puls, što posledično opterećuje srce. To dovodi do dodatnih rizika u slučaju potrebe za anestezijom i operacijom, jer snabdevanje organizma kiseonikom je smanjeno, a verovatnoća da dođe do postoperativnih komplikacija je veća.

Pušačima je potrebno više vremena da se izleče

Vredi prestati

Ukoliko se sa pušenjem prestane pre operativnog zahvata, ovo može pomoći da se mikrosredina povređenog tkiva brzo obnovi, kao i da se brzo uspostavi funkcija zapaljenskih ćelija. Ovo je moguće ako pacijent prestane sa pušenjem najmanje 4 nedelje pre operacije.

Stručnjaci takođe ističu da kod prestanka pušenja efekat određenih lekova koje uzimate može biti privremeno promenjen jer pušenje ima uticaj na rad jetre, koja (takođe) razgrađuje lekove. Zato je važno da pušač obavesti svog lekara kad prestane sa pušenjem, kako bi mu po potrebi bila korigovana doza ili propisani novi lekovi. Na primer kod primene nekih lekova, nakon prestanka pušenja, značajno mogu biti izmenjene koncentracije tog leka u krvi (povišene što može dovesti do prejakog odgovora ili snižene što može dovesti do izostanka terapijskog odgovora). 

Ne zaboravite da je pušenje jedan od glavnih faktora rizika za kardiovaskularne bolesti

Pušenje nije prava, fizička zavisnost, već je loša navika. Onog trenutka kad ga se otarasite, rizik od infarkta zbog te loše navike počinje ubrzano da se smanjuje. U toku narednih 5 godina rizik će se značajno smanjiti u poređenju sa ljudima koji i dalje puše. Međutim, i nakon 5 godina od ostavljanja pušenja, rizik za pojavu kardiovaskularnih bolesti, među kojima su srčani i moždani udar, ostaje veći u poređenju sa osobama koje nikad nisu pušile.

Povezani članci:

Lek Aspirin® protect koristi se u sprečavanju nastanka krvnog ugruška nakon srčanog ili moždanog udara ili sprečavanju nastanka ponovnog srčanog ili moždanog udara kod pacijenata koji su već imali ova stanja.            

Lek Aspirin® protect sadrži acetilsalicilnu kiselinu. 
Lek se izdaje bez lekarskog recepta. Pre prve primene neophodno je konsultovati lekara!
Lek nije namenjen za upotrebu kod dece mlađe od 16 godina.

Pre upotrebe detaljno proučiti uputstvo! O indikacijama, merama opreza i neželjenim reakcijama na lek posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom.