Važnost mirnog sna
San se često potcenjuje i važi za gubljenje vremena. Ali ti „pasivni sati“ ni najmanje nisu za potcenjivanje, jer bez sna nema ni života.
Šta se događa tokom sna?
Kada spavate, dolazi do nekoliko pogodnosti, između ostalih i po srce. Zamislite samo sa koliko se iskušenja ono suočava svakog dana! Oporavak mu je preko potreban. Iako se varenje ne zaustavlja tokom spavanja, metabolički procesi se usporavaju.
Mada moždane funkcije višeg nivoa, poput mišljenja i emocionalnih doživljaja, funkcionišu drugačije kada spavate, deo moždane kore odgovoran za njih ne miruje u potpunosti. Zapravo, san umnogome pomaže u konsolidovanju memorije i učenja, jer se tada sećanja i informacije ugrađuju u mozak.
San je najjednostavniji i najprirodniji proces odmora, detoksikacije, obnove i očuvanja lepote.
Sedam sati je minimum
Dok spavate, prolazite kroz nekoliko faza, prelazeći iz dubokog u lak san i nazad, jer su oba esencijalna za osvežavajuć san. Ciklusi sna se odvijaju po unapred određenom obrascu. Njegov značaj počiva na činjenici da san koji se odvija iz više kratkih delova tokom noći nije dovoljan. Odrasloj osobi treba najmanje 7 sati neprekidnog sna da bi se telo oporavilo i da bi san obavio svoje fiziološke funkcije.
Vaše telo to ume da ceni
Ponekad zapadnete u rutinu i bude vam teško da izađete iz nje. Prekomeran stres tokom dana može vam smetati da se dovoljno naspavate, što vodi ka još većem stresu i još manje sna. Neobrađena i neusmerena napetost ostaje zarobljena u nama. Hronični poremećaj sna je stanje u kom ne možete da se oslobodite stresa čak ni dok spavate. Ne uspevate da se odmorite ni u snu, zbog čega ostajete iscrpljeni i letargični. Kratko ili dugo spavanje, kasni hrono tip, nesanica, hrkanje i prekomerna dnevna pospanost su bile povezani sa 10-40% većim rizikom od kardiovaskularnih bolesti (bolesti srca i krvnih sudova).
Ne uskraćujte sebi preko potreban san. Svako zaslužuje da se neometano i na miru naspava. Vaše srce i telo će vam biti zahvalni na satima opuštanja posvećenim regenerisanju. Ne zanemarujte ovaj problem dok vam se nevolje ne prikradu.
Vreme je da se stvari preokrenu
-
U svakodnevni život uvedite aktivni odmor i lagane vežbe i uživajte u blagodetima koje imaju po dobar noćni san.
-
U situacijama povećanog stresa, može biti potrebno uzimanje terapije za poremećaje sna nakon konsultacije sa lekarom.
-
Ako i dalje budete imali tegobe, obavezno se obratite lekaru.
Povezani članci:
Lek Aspirin® protect koristi se u sprečavanju nastanka krvnog ugruška nakon srčanog ili moždanog udara ili sprečavanju nastanka ponovnog srčanog ili moždanog udara kod pacijenata koji su već imali ova stanja.
Lek Aspirin® protect sadrži acetilsalicilnu kiselinu.
Lek se izdaje bez lekarskog recepta. Pre prve primene neophodno je konsultovati lekara!
Lek nije namenjen za upotrebu kod dece mlađe od 16 godina.
Pre upotrebe detaljno proučiti uputstvo! O indikacijama, merama opreza i neželjenim reakcijama na lek posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom.