10 saveta za pravilnu ishranu i promenu načina života kako biste sprečili infarkt

10 saveta za pravilnu ishranu i promenu načina života kako biste sprečili infarkt

Bolesti srca su i dalje najčešći uzrok smrti kod ljudi. Ako redovno vežbate, jedete voće i povrće i smanjite unos zasićenih masti, možete učiniti mnogo toga za zdravlje svog srca. Evo 10 saveta za promenu načina života koji će vam pomoći da sprečite ponovne srčane bolesti.

Konzumiranje pistaća radi sprečavanja infarkta

1. Grickajte pistaće umesto čipsa

Studija objavljena u Časopisu američkog koledža ishrane (Journal of the American College of Nutrition) pokazala je da četvoronedeljna dijeta sa pistaćima sadrži korisne masnoće koje mogu da smanje rizik od srčanih bolesti, a da pritom ne dobijete na težini – 24 zrna sadrže samo 85 kalorija. To znači da ih možete uvesti u svoju redovnu ishranu ili ih konzumirati umesto visokokaloričnih grickalica kako biste izbegli dobijanje viška kilograma.

2. Jedite integralni hleb umesto belog hleba

Ako vam je ishrana bogata integralnim pšeničnim hlebom, to definitivno umanjuje rizik od kardiovaskularnih oboljenja. Prema studiji medicinske škole univerziteta Vejk Forest, na taj način će doprineti u sekundarnoj prevenciji moždanog udara i srčanih bolesti. Unos 2,5 porcije hrane od integralnog zrna pšenice dnevno dovodi do smanjenja rizika od 21% u poređenju sa osobom koja konzumira samo 0,2 porcije takve hrane. Kupujte prehrambene proizvode na kojima piše da sadrže „100% celo pšenično zrno“.

3. Pripremite povrće na pari umesto da ga pržite

Operite povrće i spremajte ga na pari iznad posude sa kipućom vodom. Prekrijte ga i, u zavisnosti od vrste povrća, biće spremno za nekoliko minuta, bez dodavanja ulja. Na taj način možete da izbegnete štetne efekte prženja na ulju i da uživate u svim prednostima povrća. Vlakna koja se nalaze u povrću i drugim tipovima hrane pomažu u smanjenju krvnog pritiska i rizika od srčanih bolesti.

4. Koristite mleko sa smanjenim sadržajem mlečne masti

Upotreba mleka u ishrani nailazi na oprečne stavove kod nutricionista. Među nutricionistima koji podržavaju upotrebu mleka, neki eksperti tvrde da nema potrebe za iznenadnim, dramatičnim promenama u ishrani. Sadržaj masti u mleku se može postepeno smanjivati i na taj način nećete ni primetiti da ste prešli na nemasno mleko. 

Konzumiranje pistaća radi sprečavanja infarkta

6. Smanjite unos soli

Smanjenje unosa natrijuma putem soli smanjuje i rizik od kardiovaskularnih oboljenja. Takođe, ukoliko patite od povišenog krvnog pritiska, smanjenje unosa soli može dovesti do smanjenja krvnog pritiska. Primećeno je da je kod osoba koje su imale povišen krvni pritisak smanjenje unosa natrijuma putem soli dovelo do smanjenja pojave kardiovaskularnih ishoda od 25 do 30% u toku 10 do 15 godina nakon što je praćenje završeno. 

7. Umesto ljubavnog romana, ovog puta pročitajte vodič za zdravo srce

Na raspolaganju su vam mnoge knjige koje nude savete o tome kako da održavate zdravlje srca. Pročitajte neke od njih da biste saznali više o statistici, preventivnim metodama, naročito nakon što ste već imali srčani ili moždani udar i lečenju postojećih problema.

8. Jedite losos umesto šnicle

Velika šnicla ima visok sadržaj zasićenih masti i sadrži mnogo kalorija. Umesto nje jedite losos, koji je bogat omega 3 masnim kiselinama. Najvažnija osobina omega 3 masnih kiselina je to da one značajno smanjuju rizik od koronarne ili iznenadne smrti ili bolesti koronarnih arterija. Ovi pozitivni efekti su izraženiji kod ljudi koji su već imali srčani ili moždani udar.

Jedite losos umesto šnicle

9. Komunicirajte uživo umesto da pišete imejlove

Umesto što kolegama ili komšijama pišete imejlove ili SMS, viber poruke, posetite ih. Da, posetite ih. Malo hodanja i vežbe može da bude dobro za zdravlje vašeg srca, budući da smanjuje krvni pritisak. Iako se preporučuje 30 minuta umerene aktivnosti 5 dana nedeljno, čak je i šetnja od nekoliko minuta bolja nego ništa.

10. Koristite maslinovo ulje

Izbegavanje zasićenih masti je ključno za zdravo srce. Pređite sa suncokretovog ulja na maslinovo ulje, zato što ono sadrži „dobre“ masti. Stručnjaci kažu da primena pola kašike maslinovog ulja dnevno, kao zamena za druge izvore masnoća, može da smanji rizik od srčanih bolesti. Međutim, umerenost je i ovde veoma važna, budući da i maslinovo ulje sadrži veliku količinu kalorija.

Bonus savet: Uzimajte lekove redovno da biste održavali srce zdravim

Pored promene načina života, redovno uzimanje lekova, nakon srčanog ili moždanog udara, takođe, je vrlo važno u sprečavanju novih kardiovaskularnih događaja. 

Aspirin® protect 100 mg je lek koji sadrži acetilsalicilnu kiselinu. 1 tableta dnevno sprečava slepljivanje i nagomilavanje krvnih pločica (trombocita), čime sprečava formiranje krvnih ugrušaka koji mogu da suze ili začepe krvne sudove, i samim tim smanjuje rizik od ponovnog srčanog ili ponovnog moždanog udara. Pre prve primene leka, neophodno je konsultovati lekara. Lek nije namenjen za upotrebu kod dece mlađe od 16 godina.

Povezani članci:

Lek Aspirin® protect koristi se u sprečavanju nastanka krvnog ugruška nakon srčanog ili moždanog udara ili sprečavanju nastanka ponovnog srčanog ili moždanog udara kod pacijenata koji su već imali ova stanja.            

Lek Aspirin® protect sadrži acetilsalicilnu kiselinu. 
Lek se izdaje bez lekarskog recepta. Pre prve primene neophodno je konsultovati lekara!
Lek nije namenjen za upotrebu kod dece mlađe od 16 godina.

Pre upotrebe detaljno proučiti uputstvo! O indikacijama, merama opreza i neželjenim reakcijama na lek posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom.