Aspirin® protect za zaštitu vašeg srca

Aspirin® protect za zaštitu vašeg srca

Acetilsalicilna kiselina je aktivna supstanca leka Aspirin® protect. Redovno uzimanje malih doza acetilsalicilne kiseline koristi se u sprečavanju nastanaka ponovnog srčanog udara ili ponovnog moždanog udara (šloga) kod pacijenata koji su već imali ova stanja.

Istraživanja su pokazala da pacijenti koji redovno uzimaju acetilsalicilnu kiselinu zapravo imaju manju učestalost ponovnog srčanog udara (infarkta miokarda) i moždanog udara (infarkt mozga). Ova aktivna supstanca sprečava slepljivanje i nagomilavanje (agregaciju) krvnih pločica (trombocita) i time smanjuje verovatnoću formiranja krvnih ugrušaka. Lek Aspirin® protect je tableta koja sadrži acetilsalicilnu kiselinu u maloj dozi sa oblogom koja štiti želudac, za svakodnevnu upotrebu.

Zašto treba da zaštitite srce?

Aspirin® protect za zaštitu vašeg srca

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiovaskularne bolesti) su broj 1 uzrok smrti širom sveta.

Šta se dešava u krvnim sudovima?

Kod ateroskleroze se u zidovima krvnih sudova stvaraju plakovi izgrađeni od masnih materija i drugih ćelija i supstanci, koji s godinama postaju veći i tvrđi. Ti očvrsli plakovi dovode do pojave zadebljanja u zidovima krvnih sudova. Usled ateroskleroze može doći do formiranja krvnog ugruška, što može smanjiti slobodan protok krvi ili dovesti do potpunog začepljenja krvnog suda. Ukoliko se krvni ugrušak otkači on može otići dalje cirkulacijom, a u zavisnosti od mesta gde se zaustavi i prouzrokuje začepljenje, može dovesti do srčanog udara (infarkta miokarda) ili šloga (infarkt mozga ili moždani udar). 

Važnu ulogu u razvoju ateroskleroze ima nezdrav način života, ali se moraju uzeti u obzir i nasledni, genetski faktori. Postoje određeni poremećaji metabolizma masti, uglavnom stanja sa povišenim nivoom holesterola. Treba da znate da postoji „dobar“ holesterol i „loš“ holesterol. Za većinu pacijenata problem je povišen nivo „lošeg“ holesterola (LDL holesterol), ali mnogi pacijenti imaju poremećaj metabolizma u kome pored visokog nivoa LDL holesterola, nizak nivo „dobrog“ holesterola (HDL holesterola) takođe predstavlja problem. 

U telu se nalaze i masti koje se nazivaju trigliceridi. Na povećan nivo triglicerida u krvi utiče, između ostalog, i uzimanje obroka bogatih mastima i unos veće količine ugljenih hidrata. Povišen nivo triglicerida može podstaći proces ateroskleroze, što povećava rizik od nastanka moždanog udara i začepljenja arterija koje dovode krv do srca.

Metabolizam masti u organizmu treba držati pod kontrolom, a kada to nije moguće postići uvođenjem mera zdravog života, može biti potrebno uvođenje lekova. Kod osoba koje su već imale srčani ili moždani udar, potrebno je postići regulaciju nivoa holesterola u krvi. 

Koji faktori određuju rizik za ponovni srčani ili moždani udar?

Procenu kardiovaskularnog rizika tj. verovatnoću da pacijent razvije ozbiljne kardiovaskularne bolesti, obavlja lekar koji ga leči. Za ovu procenu se mogu koristiti posebne skale procene rizika od razvoja novih kardiovaskularnih događaja. 

Ključni faktori koji se uzimaju u obzir prilikom procene rizika su pol, starost, krvni pritisak i nivo holesterola, kao i podatak o tome da li je osoba koja se ispituje pušač. 

Osobe koje su već imale srčani udar (infarkt miokarda), šlog (moždani udar), kao i neku od drugih kardiovaskularnih bolesti, poput angine pektoris, procenjuju se kao vrlo visokorizični pacijenti i potrebni su im lekovi za sekundarnu prevenciju.

Šta možemo učiniti za sebe?

Najefikasniji način za sprečavanje (prevenciju) nastanka novih kardiovaskularnih događaja je zdrav način života. Ukoliko vodite računa o svojoj ishrani, skinete višak kilograma, ako za time postoji potreba, ne pijete prekomerne količine alkohola, ne pušite, izbegavate stres i na kraju – ali ne najmanje važno – redovno vežbate, mnogo ćete učiniti za svoje zdravlje.

Šta za nas može da učini jedna tableta dnevno?

Aspirin® protect za zaštitu vašeg srca 2

U određenim stanjima će vam biti potrebni lekovi za zaštitu. Ako je lekar procenio da je potrebno da počnete da uzimate Aspirin® protect, veoma je važno da uzimate jednu tabletu dnevno, kao što vam je propisano.

Ukoliko mislite da lek Aspirin® protect slabo ili jako deluje na Vaš organizam, obratite se lekaru ili farmaceutu.

Vrlo je važno da redovno uzimate terapiju lekom Aspirin® protect. Ipak, ukoliko treba da imate operaciju (uključujući i manje zahvate, kao što je vađenje zuba), recite Vašem lekaru ili stomatologu da uzimate lek Aspirin® protect.

U kojim slučajevima se preporučuje terapija lekom Aspirin® protect?

  • U sprečavanju nastanka krvnog ugruška nakon srčanog ili moždanog udara kod pacijenata koji su tek imali ova stanja

  • U sprečavanju nastanka ponovnog srčanog ili moždanog udara kod pacijenata koji su već imali ova stanja

  • U sprečavanju nastanka krvnog ugruška ukoliko ste skoro bili podvrgnuti by-pass hirurgiji (premošćavanje krvnih sudova srca kako bi se postigao dovoljan dotok krvi u srce)

 

Aspirin® protect za zaštitu vašeg srca 3

Kako se uzima Aspirin® protect?

Lek treba da uzimate redovno, svakog dana, kao što Vam je lekar propisao i u skladu sa Uputstvom za lek Aspirin® protect. To je neophodno jer lek pravilno deluje samo ako ga uzimate redovno i dugotrajno.

Aspirin® protect ima specijalnu, gastrorezistentnu oblogu, koja štiti želudac. Zbog posedovanja ovog gastrorezistentnog omotača aktivna supstanca se oslobađa u crevima, a ne u želucu, što smanjuje rizik od stomačnih tegoba.

Preporučuje se uzimanje cele tablete leka Aspirin® protect sa dosta vode, po mogućstvu pre obroka.

Kalendarsko pakovanje leka Aspirin® protect 100 mg, dostupno u apotekama bez recepta, u veličinama pakovanja od 28 i 98 tableta, olakšava redovno uzimanje. Na blisteru su označeni dani u nedelji pored svake tablete, tako da možete pratiti koliko ste tableta i kada uzeli. Ovakvo pakovanje pomaže da ne zaboravite da uzmete lek i da izbegnete slučajno uzimanje duple doze.

U kojim slučajevima se ne preporučuje terapija lekom Aspirin® protect?

  • Ako ste alergični (preosetljivi) na acetilsalicilnu kiselinu, salicilate ili na bilo koju od pomoćnih supstanci leka Aspirin® protect

  • Ako ste ranije prilikom upotrebe lekova protiv bolova, povišene telesne temperature ili zapaljenja (salicilati ili drugi nesteroidni antiinflamatorni lekovi) imali astmatični napad ili druge reakcije preosetljivosti (alergijske reakcije)

  • Ako imate čir na želucu ili na dvanaestopalačnom crevu

  • Ako imate  patološku povećanu sklonost ka krvarenju (hemoragijska dijateza)

  • Ako imate teško oštećenje funkcije bubrega

  • Ako imate teško oštećenje funkcije jetre

  • Ako imate težu srčanu slabost (insuficijenciju)

  • Ako istovremeno uzimate metotreksat (lek koji se koristi u terapiji malignih oboljenja ili  reumatskih stanja) u dozama od 15 mg nedeljno ili većim

  • Ako ste u poslednjem trimestru trudnoće

  • Kod dece mlađe od 16 godina, sa izuzetkom sprečavanja nastanka tromba (tromboze) pri hirurškim zahvatima na srcu

Da li ste znali?

Acetilsalicilna kiselina je prvi put registrovana u Zavodu za patente u Berlinu 1899. godine. Ovu aktivnu supstancu sintetisao je Feliks Hofman, istraživač u kompaniji Bayer. 

Povezani članci:

Lek Aspirin® protect koristi se u sprečavanju nastanka krvnog ugruška nakon srčanog ili moždanog udara ili sprečavanju nastanka ponovnog srčanog ili moždanog udara kod pacijenata koji su već imali ova stanja.            

Lek Aspirin® protect sadrži acetilsalicilnu kiselinu. 
Lek se izdaje bez lekarskog recepta. Pre prve primene neophodno je konsultovati lekara!
Lek nije namenjen za upotrebu kod dece mlađe od 16 godina.

Pre upotrebe detaljno proučiti uputstvo! O indikacijama, merama opreza i neželjenim reakcijama na lek posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom.