Srčani problemi i putovanje
Mnogi ljudi sa različitim srčanim bolestima i problemima prave planove za odmor ili dugačka putovanja. Uz malo planiranja i pripreme, možete da učinite putovanje savršeno bezbednim.
Važno je da se konsultujete sa lekarom radi saveta pre planiranog putovanja.
Odložite putovanje...
-
ako imate akutan bol u grudima, srčanu insuficijenciju (srčanu slabost), osećate aritmiju (poremećaj srčanog ritma) ili druge slične simptome u stanju mirovanja ili minimalnog naprezanja;
-
ako ste doživeli srčani udar ili prestanak rada srca kao rezultat srčanog udara u prethodnih 8 nedelja;
-
ako imate dijabetes koji je komplikovaniji, zbog čega bi trebalo da se konsultujete sa lekarom pre pravljenja planova za putovanje.
Pripreme za putovanje
Ako u poslednje vreme niste bili na sistematskom pregledu, savet je da posetite lekara pre nego što otputujete. Na taj način ćete saznati da li vam je stanje stabilno, i obaviti važne analize.
Neki korisni saveti su:
-
Zamolite svog lekara da vam da podatke iz zdravstvenog kartona i medicinsku istoriju, koja obuhvata i najnovije rezultate ispitivanja i nosite ih sa sobom na putovanje.
-
Zabeležite ime i kontakt podatke svog lekara, kao i kontakt za hitne slučajeve.
-
Nosite sa sobom listu svih svojih lekova (uključujući njihova imena i propisanu dozu).
-
Ponesite dovoljno lekova sa sobom. Unapred obavestite lekara kako bi mogao pre putovanja da vam propiše dovoljnu količinu lekova, ako je potrebno, ili uzmete kopiju recepta. Ponesite sa sobom dodatnu zalihu lekova za slučaj da izgubite višednevnu dozu.
-
Držite lekove u njihovoj originalnoj ambalaži, kako biste olakšali prolazak kroz carinu
-
Nosite lekove u ručnom prtljagu da ne biste ostali bez njih dok čekate zakasneli ili izgubljeni prtljag.
Putovanje avionom
Osobama sa stabilizovanim srčanim problemima je dozvoljeno da lete. Ohrabrujuća je i činjenica da ogromna većina aerodroma, pa čak i neki avioni, imaju defibrilatore.
Osobe koje imaju ugrađen pejsmejker, budući da on može da aktivira alarm na bezbednosnim prolazima, trebalo bi da obaveste osoblje na aerodromu o svim medicinskim implantatima koje imaju. Većina pejsmejkera koji se danas koriste imaju značajno smanjenu mogućnost da dođe do interakcije sa spoljašnjim elektromagnetnim zračenjem.
Pri letenju, najveći rizik za ljude sa srčanim problemima predstavljaju krvni ugrušci. Tokom dugih letova, ivica sedišta može da pritisne vene ispod potkolene jame, naročito kod gojaznih osoba, smanjujući na taj način protok krvi. Krvni ugrušci koji se odvoje mogu da začepe manje krvne sudove i dovedu do infarkta, moždanog udara i plućne embolije. Pored loše cirkulacije, niska vlažnost vazduha u avionu takođe može doprineti formiranju ugrušaka kroz dehidrataciju i koncentraciju krvi. I atmosferski pritisak je niži u avionu, sa nivoima kiseonika koji odgovaraju visini od 2 do 3 hiljade metara, što prouzrokuje oslobađanje koagulanasa u krvotok i preopterećivanja srca.
Iz toga sledi da su poboljšanje cirkulacije i hidratacija najefikasniji načini sprečavanja infarkta srca i moždanog udara tokom leta.
Evo još nekoliko korisnih saveta:
-
Pokušajte da dobijete sedište sa većim prostorom za noge.
-
Razmrdajte i istežite noge svakih 30 minuta. Kada je to moguće, ustanite i prošetajte se duž prolaza između sedišta.
-
Nosite širu, udobnu odeću. Nosite obuću koja se lako izuva.
-
Nemojte piti alkoholna pića tokom leta zato što ona povećavaju dehidrataciju.
-
Održavajte hidriranost, pijte tokom leta dovoljno vode.
-
Razmislite o nošenju kompresionih čarapa.
Izbegavajte letenje...
-
ako ste doživeli srčani udar u prethodne dve do četiri nedelje
-
ako vam je ugrađen stent koronarne (srčane) arterije u prethodne dve nedelje
-
ako ste imali operaciju bajpasa koronarne arterije u prethodnih dve do šest nedelja (u slučaju plućnih komplikacija treba da prođe više od tri nedelje)
-
ako imate nestabilnu anginu pektoris, nekontrolisane aritmije ili istoriju iznenadnih prestanaka rada srca.
Alternativna rešenja
Ako morate da odustanete od ideje letenja, trebalo bi da izaberete bližu destinaciju za svoje putovanje, do koje možete doći automobilom, autobusom ili vozom. Poslednji način transporta nudi daleko veće mogućnosti za kretanje. Ni atmosferski pritisak i nivoi kiseonika ne predstavljaju nikakav problem, što uklanja opasnost od formiranja ugrušaka i tromboze duboke vene.
Osiguranje
Čak i ako ste savršeno zdravi, nije loša ideja pripremiti se za neočekivane događaje prilikom putovanja u inostranstvo. Nesreće se mogu desiti bilo kad, a troškovi medicinske nege mogu predstavljati značajan finansijski udarac ako morate da ih platite iz sopstvenog džepa. Raspitajte se kod različitih osiguravajućih društava o opcijama koje su vam na raspolaganju po pitanju putnog osiguranja ako imate srčane probleme.
Čim završite sa svim neophodnim pripremama i lekar potvrdi da možete da putujete, spremni ste za polazak!
Uživajte u putovanju i srećan put!
Povezani članci:
Lek Aspirin® protect koristi se u sprečavanju nastanka krvnog ugruška nakon srčanog ili moždanog udara ili sprečavanju nastanka ponovnog srčanog ili moždanog udara kod pacijenata koji su već imali ova stanja.
Lek Aspirin® protect sadrži acetilsalicilnu kiselinu.
Lek se izdaje bez lekarskog recepta. Pre prve primene neophodno je konsultovati lekara!
Lek nije namenjen za upotrebu kod dece mlađe od 16 godina.
Pre upotrebe detaljno proučiti uputstvo! O indikacijama, merama opreza i neželjenim reakcijama na lek posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom.